2η διάλεξη ΑΝΑΖΗΤΩΝΤΑΣ ΖΩΗ ΣΤΑ ΠΑΓΩΜΕΝΑ ΦΕΓΓΑΡΙΑ ΤΩΝ ΠΛΑΝΗΤΩΝ
Η Δημόσια Κεντρική ΒΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Βοιωτίας και ο πολιτιστικός σύλλογος ΦΦίλοι Βιβλιοθήκης Λιβαδειάςστο πλαίσο των διαλέξεων με σύγχρονα θέματα Διαστημικής Φυσικής και Αστροφυσικής με τον τίτλο «Ταξιδεύοντας μέσα στο ηλιακό μας σύστημα», σας προσκαλούν στη 2η διάλεξη, με τον τίτλο : «Αναζητώντας ζωή στα παγωμένα φεγγάρια των πλανητών» και ομιλήτρια Πλανητολόγο Δρ Ανεζίνα Σολωμονίδου, που θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 10 Δεκεμβρίου 2023 στις 11 π.μ. στην αίθουσα «Κορτέση» της Εστίας Μητέρας Λιβαδειάς (Φ. Νικολάου και Ιερολοχιτών).
Είσοδος Ελεύθερη
Υπενθυμίζουμε ότι ο κύριος στόχος των διαλέξεων είναι οι μαθητές/τριες και οι συμπολίτες μας να γνωρίσουν από κοντά επιστήμονες ερευνητές διεθνούς κύρους με μεγάλη ερευνητική εμπειρία και έργο. Την επιστημονική ευθύνη φέρει ο συμπολίτης μας καθηγητής Αστροφυσικής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης κ. Λουκάς Βλάχος ( LLoukas Vlahos) .
Λίγα λόγια για το θέμα της 2ης διάλεξης με τον τίτλο «Αναζητώντας ζωή στα παγωμένα φεγγάρια των πλανητών»:
Πώς αναζητούμε ζωή σε άλλους κόσμους και ποιο είναι το πιο πολλά υποσχόμενο μέρος για να βρούμε ζωή πέρα από τη Γη; Οι «βιοσυπογραφές» δείχνουν ορισμένα σώματα στο εξωτερικό μας ηλιακό σύστημα που δεν είναι πλανήτες, αλλά δορυφόροι, με παγωμένες επιφάνειες που φιλοξενούν τεράστιους ωκεανούς κάτω από τις επιφάνειες τους. Αυτοί είναι η Ευρώπη του Δία, ο Γανυμήδης και η Καλλιστώ και ο Τιτάνας και ο Εγκέλαδος του Κρόνου, καθώς και οι δορυφόροι του Ουρανού και του Ποσειδώνα. Είμαστε μόνο στην αρχή της εξερεύνησής μας σε αυτούς τους εξωγήινους κόσμους, οι οποίοι έχουν ήδη αρχίσει να ενημερώνουν και να εμπλουτίζουν την κατανόησή μας για τη ζωή στη Γη.